Bitcoin’in fiyatı, %6’lık dik bir düşüşle 11.100 dolarlık direnç seviyesini reddetti. Analistler  bundan sonra ne olacağını açıkladılar.

Bitcoin (BTC) fiyatı, 11.100 $ – 11.300 $ direnç aralığını %6 düşüşle reddetti. Dik gerilemenin ardından analistler, BTC ve kripto para piyasasının geri kalanına karşı ihtiyatlı bir şekilde iyimser olmaya devam ediyor.

Analistler genellikle Bitcoin’in kısa vadeli düşüşünü COVID-19 salgını etrafındaki belirsizliğe bağladılar. 21 Eylül’de Dow Jones Endüstriyel Ortalaması günün en düşük noktasına 800 puandan fazla düşerek geriledi. Bitcoin, altın ve diğer riskli varlıklar art arda düştü ve çoğu varlık sınıfında satışa neden oldu.

Son gerileme, Mart ayında varlıkların çoğunun tamamen düştüğü piyasa çöküşüne benziyordu. Bu nedenle analistler, aşıların geliştirilmesinde bazı ilerlemelerin veya yeni bir teşvik paketinin piyasa duyarlılığını canlandırabileceğini söylüyorlar.

Bitcoin İçin Yükseliş Durumu

Kurumsal bir ticaret platformu olan TradeBlock’un araştırma başkanı John Todaro, BTC’nin kısa vadeli performansının şartlara dayalı olduğunu söyledi. Todaro, çekişmeli bir seçim, teşvik eksikliği ve artan COVID-19 vakaları nedeniyle yatırımcıların giderek daha fazla riskten arındırılmış varlıklar için konumlandıklarına inanıyor. Üç faktör kötüleşmeye devam ederse, Bitcoin muhtemelen daha büyük bir geri çekilme görecek.

Ancak, üç faktörden herhangi birinde gelişme olursa, Bitcoin’in fiyatı da kısa vadede toparlanabilir. Örneğin, bir teşvik yasası onaylanırsa, borsa duyarlılığının hızla iyileşmesine ve dolayısıyla BTC’nin toparlanmasına neden olacak.

Bitcoin’in mevcut piyasa dinamikleri, geleneksel finans piyasasına bağlı oldukları için önceki döngülerden önemli ölçüde farklıdır. Pandeminin ekonomik etkisi nedeniyle çeşitli varlık sınıflarındaki yatırımcıların genel duyarlılığı eşzamanlı olarak hareket ediyor. Stratejistler, COVID-19 vakalarının son zamanlarda yeniden ortaya çıkmasının Avrupa’da ve Amerika Birleşik Devletleri’nde ek kısıtlamalara ve kilitlenmelere neden olup olmayacağından emin değiller. Ancak Wall Street başka bir potansiyel gerileme için hazırlanıyor. CFRA baş piyasa stratejisti Sam Stovall, CNBC’ye şunları söyledi:

“YATIRIMCILARIN BU KADAR GERGİN OLMASI İÇİN İŞLERİN DEĞİŞMESİ GEREKİYORDU.”

Bitcoin için kısa vadeli boğa durumu, 11.100 dolarlık direnç seviyesinin hızlı bir şekilde yeniden test edilmesi olacak. Bitcoin, 2 Eylül’deki düzeltmesinden bu yana direnç alanını yalnızca bir kez test etti. BTC, tekrar tekrar testlerle bu alanın üstesinden gelmeye devam ederse direnç seviyesi zayıflayacak. Bu hamlenin gerçekleşmesi için, altın ve hisse senetleri dahil olmak üzere çeşitli piyasalardaki genel yatırımcı duyarlılığının iyileşmesi gerekiyor.

Bitcoin, geleneksel piyasaların zayıflığına rağmen bir yükselişi ateşleyebilecek bir potansiyel katalizöre sahip. Geçtiğimiz birkaç gün içinde, merkezi olmayan finans tokenları değer kaybetti. DeFi devi Yearn.finance’ın YFI tokenı ve Uniswap’ın UNI’si bile bir hafta içinde sırasıyla %46 ve %48 düştü.

Karların DeFi tokenlerinden Bitcoin’e çevrilmesi, piyasanın toparlandığı anlamına gelmez. Ancak Todaro, yatırımcıların fonlarını Bitcoin gibi daha güvenilir ve istikrarlı varlıklara aktarabileceklerini belirtti. Eğilim devam ederse, DeFi piyasası düzelirken BTC’nin başka bir kar alma rallisi görme şansı bulunuyor.

ABD Hisse Senetlerinden Bitcoin Pozitif Ayrışıyor mu?

Kripto komisyonculuğu ve borsa şirketi Bequant’ın araştırma başkanı Denis Vinokourov, siyasi faktörlerin ve pandeminin BTC’nin son düşüşünü tetiklediğini söyledi. ABD Yüksek Mahkeme Yargıcı Ruth Bader Ginsburg’un vefatını anahtar bir faktör olarak belirledi. ABD piyasalarında seçime giden belirsizlik seviyesinin zaten yüksek olduğunu, ancak şimdi yatırımcıların daha da tedirgin olduğunu açıkladı.

Ancak Vinokourov, Bitcoin ve Ethereum’un (ETH) “sağlam ağ temelleri” nedeniyle güçlü bir şekilde toparlanabileceğini vurguladı. ABD hisse senedi piyasası ile BTC arasındaki korelasyon, piyasaların kısa bir süre içinde beklenmedik bir şekilde eşi benzeri görülmemiş bir yoğunlukta düştüğü göz önüne alındığında kısa ömürlü olabilir.

Bitcoin’in temelleri, özellikle blockchain ağının hash gücü tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığında, son haftalarda güçlendi. Hash gücü artışının zamanlaması dikkat çekicidir çünkü son blok ödül yarılanmasından dört aydan daha kısa bir süre sonra geliyor. Bir blok ödül yarılanmasının ardından, hash gücü düşme eğilimindedir çünkü çıkarılan BTC miktarı azalır. Hash gücündeki sürekli artış, madencilerin orta vadede daha yüksek bir BTC fiyatı beklediğini gösteriyor.

Sadece hash gücü yarılanma öncesi seviyelere gelmekle kalmadı, aynı zamanda tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmak için bir önceki yüksek seviyeyi geçti ve Vinokourov, güçlü ağ temelleri nedeniyle kısa süre içinde bir toparlanma olmasını bekliyor.

Traderlar BTC Hakkında Ne Düşünüyor?

Yakın vadede, Traderlar BTC’nin haftalık en düşük seviye olan 10.200 $ ile 10.600 $ direnç seviyesi arasında değişmesini bekliyor. “Salsa Tekila” olarak bilinen bir tarder, büyük olasılıkla yakın vadede “volatil” bir aralık olacağını ifade ediyor

Cantering Clark gibi bazı traderlar ise, BTC’nin bir yardım rallisi için hazır olduğuna inanıyor. Borsaya benzer şekilde, BTC kısa sürede yoğun bir gerileme gördü ve bu da tipik olarak kısa vadeli bir toparlanma ile sonuçlandı. Vadeli işlemler ve opsiyon piyasaları, büyük bir fiyat hareketinin ardından etkisiz hale gelme eğiliminde oluyor. Bu durum BTC’nin düşük volatilite ile toparlanmasına yol açıyor.